blog image
Gül Yağı

Gül yağı özünü zor veren nazlı çiçeklerdendir bu sebepledir ki üretimi zor olur ve gül öz yağı yani 1 Lt. Rosa damascena yağı üretmek için 4 ton gül yaprağı kullanılır. Gül özyağı çok pahalıdır. Isparta bölgesinde yüzlerce yıldır üretilmektedir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Ve bu yağ şaşırmayacaksınız Gül öz yağıdır.

Gül yağının faydaları:

- Cildi kirden, yağdan arındırır.

- Ciltte oluşan güneş ve gebelik lekelerinin görünümünü hafifletir.

- Gözlerinizde kanlanma veya göz nezlesi gibi sorunlarda gül yağına batırılmış pamukla göz kapağına kompres yapmak gözü rahatlatır.

- Doğal makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.

- Cildi canlandırır, gençlik kazandırır.

- Alerjik cilt sorunları, egzama ve açık yaralarda tedavi edici rolü vardır.

- Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı gül yağı katarak gargara yapmak, ağız içinde oluşan bakterileri yok eder, ağız kokusunu önler.

- Antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürmekte etkilidir.

- Ciltte her hangi bir sebeple oluşan kızarıklıkları hafifletir.

- Kas ağrıları, burkulma, ödem gibi sorunlarda gül yağı ile masaj ya da kompres önerilir.

- Gül yağı ile masaj yapıldığında sindirim sisteminin fonksiyonları hızlanır.

- Stresli, depresif durumlarda gül yağı katılmış su ile duş alınması, küvetin doldurulduğu suya gül yağı katılması önerilir.

- Gül yağının huzur verici, rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bu sebeple baş ağrısı yaşanan ya da stres altında hissedilen anlarda bileklere, şakaklara gül yağı ile masaj yapılması iyi gelebilir. Bulunduğunuz ortamda cam bir kasenin içine su doldurup birkaç damla da gül yağı koymak sizi rahatlatacaktır.

Gül yağı ile cilt bakımı

- Cildin canlı ve parlak olması, her daim dinç görünmesi için akşamları parmaklarınızın ucuna birkaç damla gül yağı alıp dairesel hareketlerle masaj yapmanız yeterlidir.

- Cildiniz kuruyor, pul pul dökülüyor ve kaşınıyorsa her akşam ya da iki akşamda bir gül yağı ile masaj yapmanız yeterli olacaktır.

- Sık sık kilo alıp vermekten ya da hamilelik sürecindeki fazla kilolardan cildinizde çatlaklar oluştuysa veya çatlak oluşumunu önlemek istiyorsanız yine çözümü gül yağında. Öncelikle 1 çay kaşığı vazelinin içine 4-5 damla gül yağı damlatın ve karıştırın, sonra bu karışımı çatlak olması muhtemel olan ya da çatlamış olan bölgelere her akşam yatmadan önce sürün. Gül yağının onarıcı etkisini göreceksiniz.

- Saç derisinin kuruması, nemini kaybetmesinden kaynaklanan kepek sorunundan kurtulmak isteyenler saçları yıkamadan önce avuç içlerine döktükleri şampuana 3-5 damla da gül yağı eklesinler. Bu karışımla saçları yıkamak, saç derisine masaj yapmak saç derisini nemlendirecek kepeği önleyecektir. Ancak şampuan kutusunun içine direkt olarak gül yağı dökmeyin, her yıkamada şampuan ve gül yağını elinizin içinde karıştırın.

- Cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi alabilmesi için eşit miktarda zeytinyağı ve gül yağını karıştırarak masaj yapın.

- Saçlarınızı tararken, fırçalarken tarağa ya da fırçaya gül yağı damlatın ve bu şekilde tarayın, saç telleriniz canlansın, beslensin.