blog image
Gül Suyu

Hemen herkesin evinde bulunması gereken ama kesinlikle kalitesi bilinen, tanıdık markaların ürünlerinden alınması gereken gül suyu, gül yapraklarının su içerisinde bekletilip demlenmesi ile elde edilen hoş aromalı bir sudur. Tamamen zararsız olduğu için de gül suyu bazı yiyeceklerin içerisine aroma olarak eklenebilir.

Gül Suyu Asya’da, Avrupa’da, Orta Doğu’da aslında dünyanın her bir yerinde üretilmekte, kullanılmakta, tüketilmektedir. Türkiye'de ise Rosa Damascena türü Isparta'da üretilmekte ve burada Gül Yağı ve Gül Suyu elde edilip dünyada en çok tercih edilen ürünler olarak rağbet görmektedir.

Peki, neden “Gül Suyu” tüm dünyada bu kadar çok yaygın olarak kullanılıyor? Çünkü hem gülün hem de gül suyunun besin değerleri çok yüksek ve kaliteli. Şöyle ki; gül ve gül suyu; sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, çinko, lif, protein, folat, A, B3, C, D ve E vitaminleri içermektedir. Bundan dolayı gül suyunu hem besinlere önerilen miktarda katmak, hem de cilt sağlığı için kullanmak önem taşıyor.

Gül suyunun faydaları nelerdir?

Gül suyu genellikle harici olarak kullanılır, başta cilt olmak üzere aslında birçok alanda fayda sağlar. Nemlendirici özelliğinden faydalanmak için cilt üzerine, göz sağlığı için göze damla şeklinde, saç sağlığı ve güzelliği için saç maskesi olarak kullanılan gül suyu, tonik ve merhem şeklinde de uygulanabilmektedir.Cilt sağlığına faydaları saymakla bitmeyen gül suyu; cildi yatıştırır, nemlendirir, cilt hastalıklarına karşı korur ve tedavi edeci etki gösterir. Banyodan sonra cildi nemlendirmek ve hoş bir koku vermek, makyajı doğal bir ürünle temizlemek ve cildi temizlerken beslemek isteyenler için gül suyu cilt dostudur. Cilde sağladığı faydalar gibi saçları da besler ve güçlendirir, bizde çok sık kullanılmasa da göz sağlığını korur ve gözleri dinlendirir. Ayrıca mis gibi kokusu ile gül suyu kişiyi zihinsel ve ruhsal açıdan rahatlatır, stresin etkilerinden korur.

Gül suyu cilt dostudur!

Gül suyunun en faydalı olduğu alanlardan birisi cilt bakımı ve temizliğidir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre; gül suyu yatıştırıcı özelliği ile ciltte oluşan tahrişlerin iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Cilde tonik şeklinde uygulanan gül suyu;

Ciltte oluşan kuruluğu giderir. Cilt sağlığını korur. Ciltte akne oluşumunu önler.

Egzama gibi cilt hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Cildin pH dengesini korur.

Cildi canlandırır ve sakinleştirir. Ciltte oluşan yara ve kesiklerin tedavisine yardımcı olur.

Cilt hücrelerini yeniler. Ciltte oluşabilecek ve mevcut olan iltihaplı durumlar ile mücadele eder.

Cildin erken yaşlanmasını engeller. Gül suyu birçok alkol ve kimyasal madde içeren toniklerin aksine, alkol ve kimyasal madde içermediği için, cildi kurutmaz, hatta nemlendirir.

Her cilt tipi için uygundur. Düzenli olarak kullanıldığında akne ve sivilce oluşumunu önler.

Egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarının neden olduğu kuruluk ve kaşıntıya iyi gelir.

Cildi temizler ve yaşlılıkla birlikte cilde gelen mat görünümü zamanla düzeltir, cilde parlaklık kazandırır.

Gül suyu sayesinde cildin tıkanmış ve nefes alamayan üst tabakası temizlenir, gözenekler açılır.

Düzenli kullanımda siyah nokta oluşumu engellenir. Gül suyu cildin yağ dengesini kurmasına yardımcı olur.

Gül suyu neme ihtiyacı olan cilde nem sağlarken ciltteki fazla yağı da alarak cildin nem dengesini korur.

Kuru ve çatlamaya meyilli ciltler için duştan sonra cilde, aslında tüm vücuda gül suyu ile masaj yapılması önerilir.

Gül suyu vücudun her bölgesinde güvenle kullanılabilir.

Cildi gül suyu ile temizlemek için gerçek gül suyunu bir parça pamuk üzerine damlatıp cildi silmek yeterlidir. Bu sayede cilt hem tüm zararlı maddelerden arınır hem de hoş bir koku ile rahatlar. Cilde yumuşak bir doku kazandıran gül suyu, cilt temizliği için ideal bir toniktir. Gerçek, saf gül suyu bilinen en doğal ve en faydalı cilt bakım ürünüdür.

Gül suyu hangi amaçlarla kullanılır?

Cilt temizliği, cildi makyajdan arındırmak, tıraş sonrasında cildin kızarmasını ve kurumasını önlemek, tonik olarak cildi canlandırmak için gül suyundan faydalanılır.

Gül suyuyla cilt temizliği nasıl yapılır?

Yarım çay bardağı gül suyu ve 1 çay kaşığı gliserini karıştırın. Ardından pamuk yardımıyla hem yüzünüzü hem de boynunuzu temizleyin. Eğer isterseniz tüm vücudunuzu bu karışımla temizleyebilirsiniz. Bu uygulama cildi temizlemeye yönelik olduğu için sabahları ya da akşamları yapabilirsiniz. Ancak günde bir kez yapılması yeterlidir.

Gül suyuyla makyaj nasıl temizlenir?

Günlük hafif makyajınızı ya da ağır gece, davet makyajınızı gül suyu ile sağlıklı bir şekilde temizleyebilirisiniz. Göz makyajı ve ağır fondötenler de dahil olmak üzere tüm cildinizi gül suyu ile makyajdan arındırabilirisiniz. Bunun için gül suyunu pamuğa dökerek pamukla cildinizi nazikçe silmeniz yeterli olacaktır.

Gül suyunu tıraş sonrasında losyon olarak nasıl kullanabilirim?

Erkekler tıraştan sonra cildin tahriş olmasından, kızarmasından, yanmasından şikayet ederler. Pek çok tıraş losyonu da bu soruna çare olmaz hem de içerdiği kimyasallarla cildin doğal dokusunu, pH dengesini bozar. Çünkü tıraş cilt yüzeyinde yanmalara, bazen de tahrişlere neden olabilen bir işlemdir. Bu sorunları ortadan kaldırmak, cilde ferahlık ve canlılık katmak, cildi beslemek için tıraş sonrasında cilde gül suyu sürülmesi önerilir.

Gül suyunu tonik olarak nasıl kullanabilirim?

Tonik genel olarak; cildi temizlemek, gözenekleri yağ, toz, kir gibi maddelerden arındırabilmek için uygulanmaktadır. Bununla birlikte açılan gözeneklerin tonik sayesinde sıkılaşması, küçülmesi mümkündür. Günümüzde tonik olarak satışa sunulan pek çok ürün çok sayıda kimyasal içerdiği için doğal ve sağlıklı bir ürün kullanmak isteyen herkes gerçek gül suyu tercih etmelidir.

Cildinizin günlük temizliğini yaptıktan sonra açılan gözeneklerin kapanmasına yardım etmek için gül suyunu tonik şeklinde kullanabilirsiniz. Bunun için temizlediğiniz cildinize pamuk yardımıyla gül suyunu uygulamanız yeterlidir. Gül suyu hem mükemmel bir tonik olarak görevini tam anlamıyla yapar hem de mis gibi kokusuyla sizi ruhen, zihnen rahatlatır. Bu uygulamayı geceleri yapmak çok faydalı olur. Çünkü gül kokusu uykuya dalmayı da kolaylaştırır.

Kuru ciltler için gül suyu maske tarifi:

Hem normal ciltlerin hem de kuru ciltlerin nemlenmesi için gül suyu maskesi uygulanabilir. Bu maske ile cilt nemlenir ve canlanır.

Malzemeler

2 yemek kaşığı gül suyu, 5 tane öğütülmüş badem (olabildiğince ince öğütülmüş olmalı) ,1 çay kaşığı bal

Öğütülmüş bademler ve gül suyunu bir kase içinde karıştırın. Ardından karışıma balı da ekleyip karıştırın. Maskenizi daha önceden temizlediğiniz cildinize (yüzünüze ve boynunuza) uygulayın. Yarım saat kadar fazla konuşmadan, mimik yapmadan bekleyin. Sonrasında cildinizi ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kez yapabilirsiniz.

Alerjik ve hassas ciltler için gül suyu maske tarifi:

Cildiniz çok hassas ise, sık sık kızarıyor, alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa cildinizi gül suyu maskesiyle besleyebilirisiniz. Bu maske sayesinde cildiniz sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşabilir.

Malzemeler

2 yemek kaşığı süt, 1 çay kaşığı bal, 3 yemek kaşığı gül suyu, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Malzemelerin hepsini karıştırın ve 10 dakika kadar bekleyin. Ardından maskeyi yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayın. Ancak bu uygulama sırasında cildinize fazla bastırmayın, nazik, yumuşak hareketlerle işlemi tamamlayın. Maskenin etkisini göstermesi için gerekli zaman 15 dakikadır. Maske yüzünüzde kuruduktan sonra yüzünüzü yine yumuşak hareketlerle ve ılık suyla temizleyin. Maskeyi temizledikten sonra cildinize ekstra bir temizleme ürünü kullanmayın.

Gül suyu güneş yanıklarını iyileştirir!

Gül suyunun sadece besleyici değil, koruyucu ve onarıcı etkisi de bulunmaktadır. Uzun süre korumasız bir şekilde güneşe maruz kalan ciltte oluşan güneş yanıklarının tedavisinde gül suyu çok etkilidir. Özellikle de yaz aylarında gül suyunu buzdolabında bekletin ve şişesinde saklayın. Bu sayede güneşli ortamdan geldikten sonra cildinize gül suyu uygulamak iyi gelecek, ciltte oluşan güneş yanıkları sakinleşecek, yatışacaktır.

Gül suyu göz sağlığını korur!

Gül suyunu damlalıklı bir şişeye doldurup yaklaşık yarım saat ya da bir saat kadar buzdolabında bekletmek gerekiyor. Ardından bir parça pamuğa gül suyu damlatılıp, gözler kapalıyken göz kapaklarının üzerine bu pamuk yerleştirilir ve bir süre (yaklaşık 15 dakika) bekletilir. Bu sayede gözaltı ve göz çevresi aydınlanacak, ferahlayacaktır.

Gül suyu stresle mücadele eder!

Gül suyunun ferahlatıcı, rahatlatıcı hoş bir kokusu vardır. Bu bakımdan gül suyu, anti stres etki göstermektedir. Gül suyu ya da gül yağı ile vücuda masaj yaparak hem ruhen hem de fiziksel olarak rahatlamak mümkün. Çünkü gül suyu aromaterapik etki gösterir ve stresi yok eder. Gül yapısında doğal olarak bulunan maddeler sayesinde depresif ruh hali de yok edilebilir, daha pozitif bir ruh haline kavuşmak mümkün olur.

Gül suyu kullanacak olanlara öneriler:

Gül suyunun her hangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Her yaşta ve her dönemde gül suyu kullanımının güvenli olduğu bilinmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde gül suyu güvenlidir.

Gül Suyu’nun yukarıda bahsedilen faydalarının elde edilebilmesi için kesinlikle güvenilir, doğal, saf olanının tercih edilmesi gerekmektedir.